Kwiecień to miesiąc pełen kolorów, na łąkach pojawiają się pierwsze kwiaty a na drzewach pąki, ogrodnicy rozpoczynają wysiew warzyw oraz ziół na swoich działkach. Wszystkie przedszkolaki w swoich grupach również postanowiły w swoich salach posiać zioła, przyprawy oraz kwiaty. Nasz kącik przyrodniczy w sali, to doskonałe miejsce do prowadzenia bezpośredniej obserwacji roślin podczas której, dzieci poznały cykl rozwojowy roślin oraz nauczyły się systematyczności w pielęgnowaniu i codziennym podlewaniu kiełkujących nasion.
Doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju, w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej. W piątek 28 kwietnia dzieci z grupy „Żabki” uczciły te wyjątkowe dla każdego Polaka święta - zaprezentowały obecnym na uroczystości: dyrektorowi Zespołu Szkolno – Przedszkolnego - Jerzemu Resickiemu, wicedyrektor - Katarzynie Zapałowskiej oraz całej społeczności przedszkolnej montaż słowno – muzyczny "Wiat, wiwat 3 Maj". Recytowały wiersze i śpiewały piosenki o tematyce patriotycznej, między innymi w postawie na baczność wszyscy zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego – Hymn Polski, wyrecytowali wiersz W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Radość i wolność majowych świąt wspaniale pokazał taniec w wykonaniu przedszkolaków. Nie zabrakło odświętnych strojów, kotylionów i symboli, ważnych dla naszego narodu.
Uroczystość przygotowała Jolanta Rucińska i Bożena Piechota.
W czwartek 27 kwietnia 2023r. pięciolatki z naszego przedszkola wybrały się z wizytą do Przychodni Rodzinnej ,,ANMED”. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z realizacją tygodniowego tematu pracy „Moje zdrowie i bezpieczeństwo”. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z funkcjonowaniem i pracą lekarza rodzinnego oraz pielęgniarki. Pani doktor Anna – oprowadziła dzieci po ośrodku i opowiedziała czym zajmuje się lekarz i pielęgniarka. Dzieci dowiedziały się jak ważne dla zdrowia są szczepienia, odpowiedni ubiór i zdrowe odżywianie. Uświadomiła również dzieciom, że same nie mogą brać leków znajdujących się w domowej apteczce. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się jak wygląda bilans dziecka. Dzięki wizycie w przychodni dzieci miały szansę przezwyciężyć uczucie lęku przed personelem medycznym, a także wzbogacić słownictwo związane z przychodnią lekarską. Na koniec spotkania dzieci dostały nalepki z napisem „Dzielny pacjent” oraz batoniki, po czym wesołe i uśmiechnięte wróciły do przedszkola.
27.04.23. dzieci obejrzały teatrzyk pt. "Jak szlachetność i praca w dobro się obraca". Teatrzyk ufundowała rada rodziców.
Metoda Klanzy opiera się na wielokierunkowej aktywności dziecka. Łączy w sobie ruch, muzykę, taniec, działania plastyczne, działania poznawcze. Do ciekawych zabaw proponowanych przez tę metodę należą zabawy z chustą animacyjną, które doskonale wpływają na integracje grupy i wyzwalają pozytywne emocje. Nasze przedszkolaki bardzo chętnie biorą udział
w zabawach z wykorzystaniem tej wielobarwnej tkaniny przyciągającej wzrok
i zachęcającej do wspólnej zabawy.
Chusta edukacyjna zaskakuje swą wszechstronnością; można ja podrzucać, chować się pod nią, po chuście można się turlać, fantastycznie faluje, można po niej przetaczać różne przedmioty, tańczyć z nią, a także zawijać dzieci.
Zalet chusty Klanza nie sposób przecenić. Spełnia ona różne cele edukacyjne: ćwiczy zwinność, zręczność, sprawność manualną, refleks, spostrzegawczość, koncentrację, precyzję ruchów, małą motorykę. Ułatwia wzajemne poznanie
i zaprasza do współpracy, a także daje poczucie odprężenia i relaksu, pozwalając dzieciom pozytywnie spożytkować energię.
24 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki dzieci z grupy ,,Motylki” odwiedziły Bibliotekę Miejską im. Marii Bogusławskiej w Nowym Mieście Lubawskim. Celem spotkania było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie wyobraźni oraz wdrażanie do poszanowania książek. W bibliotece przywitała nas pani Aneta Rogowska - bibliotekarka. Najpierw maluszki uważnie obejrzały teatrzyk pt. ,,Noc w bibliotece”, dzielnie odpowiadały na pytania zadawane przez bibliotekarkę oraz z wielkim zaangażowaniem losowały kartki z wybranym potworem tj: Bazgraj Pospolity, Tłuścioch Poplamiacz, Rozdzieracz Niszczyciel, Zginacz Narożnik, Mokrus Rozpuszczak, Nieczytacz Pospolity, Pożeracz Książek. ,,Potwory książkowe” to wyjątkowa historia, o tym co może przytrafić się książce. Dzieci dowiedziały się czego książki nie lubią i co to znaczy je szanować. Podczas spotkania maluchy z wielką radością przeglądały kolorowe książeczki oraz chętnie kolorowały bajkowe obrazki.
Dziękujemy pani Anecie za miłe spotkanie.
„Uczymy miłości do przyrody, uczymy spostrzegać jej piękno, cieszyć się nim, podziwiać je, a jednocześnie przestrzegajmy dzieci, by tego piękna nie niszczyły” – H. Zdzitowiecka
22 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzanie w dzieciach potrzeby dbania o naturę jest bardzo ważne i warte podkreślania przy każdej nadarzającej się okazji. Taką właśnie okazją jest Dzień Ziemi. Z okazji tego ważnego święta dzieci utrwalały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne, oglądały film edukacyjny „Kazio i Dzień Ziemi” oraz wyruszyły na akcję „sprzątania świata”. Wyposażone w ochronne rękawiczki i worki na śmieci przedszkolaki, porządkowały teren sąsiedniego osiedla i znajdującego się na nim placu zabaw, a także okolice nowomiejskiego parku. Po powrocie do przedszkola dzieci posegregowały zebrane odpady, wrzucając je do odpowiednich pojemników. Nasi wychowankowie wykazali się wiedzą i umiejętnościami w zakresie dbania o naszą planetę. Mimo, iż są mali, dysponują dużą wrażliwością i odpowiedzialnością za środowisko, w którym żyjemy.
Światowy Dzień Ziemi minie, ale nasze zaangażowanie w ochronę otaczającej nas przyrody, nie może minąć i każdego kolejnego dnia wszyscy, niezależnie od tego kim jesteśmy, gdzie żyjemy, ile mamy lat, będziemy o nią dbać.
Z okazji Światowego Dnia Książki przedszkolaków odwiedziła Pani Lucyna Lewon z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej, która poprowadziła, w każdej grupie wiekowej, ciekawe zajęcia edukacyjne związane z książką. Dzieci ustaliły zasady korzystania z książek, dowiedziały się jak powstaje książka, gdzie można ją kupić lub wypożyczyć. Jednak najwięcej emocji dostarczyły zabawy z książkami interaktywnymi: „Naciśnij mnie, Kolory, Książka z dziurą” – T. Herve. Dzieci młodsze tworzyły książeczki, starsze rysowały swoją propozycję do „książkowej dziury” wykorzystując tu niesamowite pokłady dziecięcej fantazji.
Dziękujemy Pani Lucynie za poświęcony czas i przygotowanie ciekawych zabaw.
W dniach 6 i 12 kwietnia w przedszkolu obchodzono Międzynarodowy Dzień Sportu pod hasłem ,,Zdrowo i sportowo”. Celem akcji było promowanie zdrowego trybu życia, sportu, różnych dyscyplin wśród dzieci oraz współdziałania w zespole. Dzieci młodsze i starsze podczas zabaw ruchowych i konkurencji mogły sprawdzić swoje siły oraz umiejętności. Po wstępnej rozgrzewce, nadszedł czas wykonania ćwiczeń sportowych. Przedszkolaki chętnie rywalizowały ze sobą w konkurencjach, m.in. w skokach, biegach z przeszkodami, rzucaniu do celu, zabawach z piłką i wielu innych. Dzieci z radością i dużym zaangażowaniem pokonywały sportowe wyzwania. Wszyscy świetnie się bawili. Tego dnia każdy był zwycięzcą.
We wtorek grupę „Żabki” odwiedził zajączek wielkanocny. Kilkoro dzieci widziało zajączka tu i tam, niektóre widziały przez okno tylko przemykające gdzieś w oddali uszy. Nie czekając zbyt długo dzieci ubrały się cieplutko i wyruszyły na plac przedszkolny. Tu rozpoczęło się.....wielkanocne szukanie. Wśród gwaru i śmiechu dzieci poszukiwania zakończyły się sukcesem!
Czekamy do następnego roku, bo przecież tradycje należy podtrzymywać. "Żabki" dziękują rodzicom i zajączkowi za wizytę i upominki.
Niepozorna, niedoceniana ale obecna niemal w każdej kuchni – marchewka! Krucha, soczysta, witaminowa bomba, która ma wiele zastosowań, a także swój dzień w kalendarzu świąt nietypowych. Międzynarodowy Dzień Marchewki jest obchodzony od 2003 roku. Jego celem jest rozpowszechnienie wiedzy o zdrowotnych właściwościach warzyw. Data tego święta jest stała – 4 kwietnia. Tego właśnie dnia dzieci z grupy Wiewiórki i Motylki przyszły ubrane na pomarańczowo i przyniosły marchewki, które zostały wykorzystane do różnorodnych zabaw i degustacji tego pysznego warzywa. Maluchy podczas rozmowy poznały zalety i walory marchewki, dowiedziały się jak bardzo jest zdrowa, jak wiele zawiera cennych witamin i składników odżywczych oraz co można z niej zrobić. Wiewiórki zaraz po śniadaniu zabrały się do malowania ogromnej marchewki, która po wyschnięciu posłużyła do wykonania sesji zdjęciowej. Brały udział w zabawie matematycznej „Marchewki w koszykach”, poszukiwały ukrytych marchewek podczas zabawy „Ciepło-zimno”, przekazywały sobie marchewkę z rąk do rąk, reagując na przerwę w muzyce. Radośnie pląsały do piosenki „Taniec zajączków”. Chętnie obejrzały bajki „Kubuś – Dzień marchewki” i „Kajtek sadzi marchewki”. Starsze przedszkolaki pomagały podczas obierania warzyw, z których zostały przygotowane sok oraz surówka. Ze smakiem chrupały także marchewkę pokrojoną w słupki lub talarki. Na zakończenie chętne dzieci mogły pokolorować wybrany przez siebie obrazek związany tematycznie z obchodzonym świętem.
To był radosny dzień, pełen wrażeń i wspaniałej zabawy. Był także okazją do wzbogacenia wiedzy o zdrowym odżywianiu.
Na niebie pojawił się wielobarwny łuk. Kto go zrobić mógł? Kto się dzisiaj tak namęczył? Nikt! To niebo lśni kolorami tęczy. Dzisiaj dzieci z grupy Biedronki obchodziły "Dzień Tęczy" na początek wysłuchały wiersza M. Konopnickiej pt. "Tęcza". Zapoznały się ze zjawiskiem powstawania tęczy, potrafią wymienić kolory i znają jej budowę. Za pomocą chusty animacyjnej wykonywały ćwiczenia ruchowe pt. "kolory", wykonywały również ćwiczenia twórcze "lista atrybutów", dotyczące wielobarwnego łuku. Na zakończenie w pięcioosobowych grupach przy użyciu pipety malowały tęczę na rozsypanej soli, dzięki której usprawniły motorykę małą oraz pobudziły wyobraźnię.
Dnia 29 marca w grupie ,,Motylki” odbyły się warsztaty plastyczne z rodzicami. Celem spotkania było propagowanie i kultywowanie tradycji związanej ze Świętami Wielkanocnymi oraz wykonanie wspólnie z rodzicami pisanek. Zajęcia rozpoczęły się od teatrzyku pt. ,,Komu potrzebne są Święta Wielkanocne”. Dzieci poznały historie żółtego kurczątka, rozwiązywały zagadki oraz przeliczały jajka. Nie zabrakło też wspólnej zabawy muzyczno – ruchowej do piosenki pt. ,,Kurczątka” oraz zabaw z chustą animacyjną. Następnie uczestnicy warsztatów z ogromnym zaangażowaniem tworzyli piękne pisanki oraz malowali figurkę zajączka. We wspaniałym gronie, serdecznej atmosferze powstało bardzo dużo niepowtarzalnych dekoracji świątecznych. Wszyscy wykazali się kreatywnością i pomysłowością.
Wszystkim uczestnikom warsztatów jeszcze raz dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
W naszym przedszkolu nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji. Właśnie z tej okazji 28 marca Biedronki zaprosiły swoich rodziców na zajęcie otwarte. Celem spotkania było kultywowanie tradycji Świąt Wielkanocnych, ale także stworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej i czerpania radości ze wspólnej zabawy. Dzieci miały możliwość zaprezentowania rodzicom swoich umiejętności z zakresu przeliczania, segregowania, znajomości literek, współpracy w zespole. Najważniejszym jednak momentem spotkania było wykonanie z przygotowanych materiałów kolorowej dekoracji „Wianuszek Zajączka”. Spotkanie było doskonałą okazją dla rodziców do obserwowania swoich pociech podczas zajęć przedszkolnych, miłego spędzenia czasu, wspólnej zabawy.
Dziękujemy rodzicom za obecność oraz zaangażowanie w pracę grupy i przedszkola.
W dniu 27 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, w przedszkolu odbyły się zajęcia teatralne. Zajęcia te zapoznały dzieci z podstawowymi zagadnieniami teatralnymi, takimi jak: aktor, scena, widownia, kurtyna, przedstawienie. Dzieci poznały różne techniki teatralne - pantomima, teatr ruchu, teatr lalkowy, miały również możliwość wykonać ćwiczenia z zakresu emisji głosu, dykcji i ruchu scenicznego. Wysłuchały także wiersza J. Kulmowej pt. „Po co jest teatr?”, rozwiązywały zagadki, brały udział w burzy mózgów ,,Co wiemy o teatrze?” oraz obejrzały prezentację multimedialną, która pomogła utrwalić dzieciom pojęcia związane z teatrem. Na zakończenie zajęć, dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy pod tytułem ,,Śpiąca Królewna”, które sprawiło im ogromną radość, co było widać po ich uśmiechach. Rozbudzanie zainteresowania teatrem, odkrywania w sobie naturalnych predyspozycji i uzdolnień skłania dziecko do samodzielnej twórczości i działania. Dziecko przedszkolne ma naturalną dla swojego wieku i etapu rozwoju potrzebę wyrażania ekspresji twórczej: w mowie, ruchu, geście, rysunku, śpiewie. Zabawy w teatr wszechstronnie i intensywnie wpływają na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym.
Dnia 23 marca dzieci z Przedszkola Miejskiego z grupy ,,Motylki” wybrały się na wycieczkę do sklepu zoologicznego. Celem wycieczki było rozwijanie właściwej postawy wobec zwierząt, a także ich bezpośrednia obserwacja. Na miejscu czekała na nas pani sprzedawczyni, która nas miło powitała i oprowadziła po sklepie. Dzięki uprzejmości pani sprzedawczyni przedszkolaki mogły nie tylko oglądać zwierzęta, ale dotknąć je. Miękkie futerko zwierzątek zachęcało do pogłaskania króliczka, świnkę morską oraz chomiczka. Dużą ciekawość wzbudziły akwaria wypełnione najróżniejszymi kolorowymi rybkami i roślinami. Dzieci podziwiały pływające piękne welonki i inne rybki. Obserwowały też agamę brodatą, papugi oraz żółwia i inne zwierzątka. Dla maluszków była to niesamowita przygoda. W podziękowaniu dzieci wręczyły pani sprzedawczyni kwiatka.
W marcu w przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Żaby„. Święto wymyślono po to, żeby ratować ginący gatunek żab. Dzieci dowiedziały się jakie żaby żyją w Polsce, czym się odżywiają, jak rozmnażają i dlaczego są pod ochroną. Dzieci poznały rozwój żaby, poznały różnicę między żabą a kijanką, uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczyły równowagę podczas zabawy "skok żabki" oraz narządy artykulacyjne, naśladując głosy bociana i żab. Podsumowaniem tego święta było wykonanie zielonej żabki. Było to bardzo skoczne popołudnie.
Dnia 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji dzieci przyszły do przedszkola ubrane w kolorze niebieskim. Celem zajęć było uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. W tym dniu przedszkolaki brały udział w zabawach badawczych tj.: ,,Jaka jest woda?”, ,,Co pływa w wodzie, a co tonie?”, ,,Łódki” itp. Najwięcej frajdy sprawiły zabawy w puszczanie baniek mydlanych oraz ,,Kto prędzej wypije wodę przez słomkę?”. Podczas zajęć maluszki też dowiedziały się co potrzebne jest do posadzenia roślin i jak ważna jest woda i słońce do wzrostu roślin. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem samodzielnie siały rzeżuchę w pojemniku wyłożonym watą, sadziły cebule w doniczce z ziemią. Teraz codziennie będą podlewały swoje rośliny i obserwowały ich wzrost.
Dnia 21 marca tradycyjnie już powitaliśmy wiosnę i pożegnaliśmy zimę. Wszystkie przedszkolaki brały udział w wiosennym marszu nad rzekę Drwęcę. Towarzyszyły nam dwie Marzanny, które zostały wrzucone do rzeki, aby w tym roku zima już nas nie odwiedziła. Przemarsz dzieci ulicami miasta z kolorowymi kwiatami i gaikami był atrakcją nie tylko dla przedszkolaków, ale również mieszkańców miasta. Nowomieszczanie z zaciekawieniem przypatrywali się niezwykłemu korowodowi i przysłuchiwali wznoszonym przez dzieci okrzykom, mającym zachęcić wiosnę do jak najszybszego przybycia. Nie zabrakło także ulubionej przez dzieci piosenki pt. „Maszeruje wiosna”, do której akompaniowały grzechotki, tamburyna i janczarki. Było kolorowo, radośnie, wiosennie, a pogoda tego dnia również nie zawiodła. Wszyscy zmęczeni ale szczęśliwi wrócili do przedszkola, mając nadzieję, że wiosna naprawdę już przybyła i zagości u nas na dobre.
Gdzie żyją kleszcze? Jak chronić się przed kleszczami? Jak prawidłowo usunąć kleszcza? Jakie choroby są przenoszone przez kleszcze? oraz jaka jest szkodliwość palenia papierosów? Na te pytania dzieci z grup Słoneczka i Biedronki znają odpowiedzi, dzięki udziałowi w zajęciach edukacyjnych, które przeprowadziła pani Joanna Rumińska z Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Nowym Mieście Lubawskim.
Bardzo dziękujemy za miło spędzony czas.