15 marca pracownicy Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie przeprowadzili z przedszkolakami pogadankę dotyczącą bezpiecznych zachowań oraz podnoszenia świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Spotkanie zorganizowane było w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko!”, która trwa nieprzerwanie od 2005 roku. Od października 2012 roku została rozszerzona o zagadnienie wypadków związanych z przechodzeniem przez tory w miejscach niedozwolonych. Dzieci poznały strój i akcesoria kolejarza i pracownika ochrony kolei oraz obejrzały krótkie filmiki edukacyjne, oraz wizualną adaptację wiersza „Lokomotywa”. Na zakończenie spotkania otrzymały książeczki związane z organizowaną akcją.
W środę, 7 marca, nasze przedszkole odwiedziła grupa teatralna "FANTAZJA" z Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku, którą kieruje Pani Anna Szramowska. Dzieci obejrzały bajkę „Królewna Śnieżka i wesołe krasnoludki” . W skupieniu, z uwagą śledziły losy pięknej królewny i cieszyły się ze szczęśliwego zakończenia. Spektakl zrealizowany w ciepłym klimacie, przekazał dzieciom przesłanie czynienia dobra, jako wartości nadrzędnej, ukazał również niszczącą siłę zazdrości i zawiści. Przedstawienie okazało się wielkim sukcesem, albowiem dzieci przedszkolne przyjęły go entuzjastycznie – uczniowie nawiązali kontakt z małymi widzami którzy w zamian długo nagradzali „aktorów” brawami.
W tym roku szkolnym nasze Przedszkole Miejskie przystąpiło do realizacji Ogólnopolskiego Programu Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Za działanie w akcji XXII, która przebiegała pod hasłem ,,ZDROWA PIRAMIDA DZISIAJ NAM SIĘ PRZYDA” otrzymaliśmy certyfikat Akademii Zdrowego Przedszkolaka. W czasie jej realizacji omawialiśmy z dziećmi zagadnienia Piramidy Zdrowego Żywienia. Motywem przewodnim zajęć była bajka pt." Podróż do wnętrza piramidy". Dzieci zaprzyjaźniły się ze zwierzakami Zdrowego Zakątka, które pomogły kształtować u pociech nawyk zdrowego odżywiania się. Program akcji jest opracowany w taki sposób, aby zdobywanie wiedzy przeplatało się z zajęciami plastycznymi, praktycznymi, słuchaniem piosenek, uczeniem się wierszyków i aktywnością fizyczną. Współpracująca z Akademią Zdrowego Przedszkolaka firma Lionfitness proponuje dorosłym bezpłatny dostęp do diet, treningów on-line, wsparcia trenerów i dietetyków Lionfitness w ramach szeroko zakrojonej akcji „Ruszaj się z Lionfitness”. Koordynatorką programu była Katarzyna Haponiuk - Kułakowska.
Dnia 21 lutego w grupie V ,,Motylki” odbyły się warsztaty graficzne przygotowane przez panią Magdalenę Kędziorską z Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku. Spotkanie z przedszkolakami rozpoczęło się od wyświetlenia prezentacji multimedialnej, w której omówione zostały główne aspekty pracy grafika komputerowego. Druga część warsztatów opierała się na aktywnym udziale dzieci w projekcie pt. ,,Przepiśnik”. Przedszkolaki otrzymały szereg materiałów przygotowanych wcześniej i zaprojektowanych przez uczniów 2 kl. TCPG (karty pracy do wklejenia w przepiśniku, różnego typu naklejki itp.). Dzieci zostały podzielone na 4 zespoły. Każdy zespół miał swojego koordynatora, który pomagał w pracach manualnych. Pomocnikami dzieci byli następujący uczniowie klasy 2 TCPG: Aleksandra Brzozowska, Agata Kotłowska, Oliwia Pesta oraz Daniel Polmański. Przedszkolacy uczyli się poprzez praktyczne ćwiczenia, tworzenia kompozycji graficznych przy użyciu różnych technik i narzędzi, poznawali zasady komponowania na płaszczyźnie, doskonalili sprawności manualne poprzez wykorzystanie różnych technik plastycznych. Prowadzone warsztaty miały również na celu rozwijanie wyobraźni oraz kreatywnego i twórczego myślenia. Dzieci były bardzo zaabsorbowane faktem, iż efekt końcowy warsztatów będzie namacalny, a stworzenie własnej kompozycji przełoży się w postaci gotowego wytworu, jakim jest przepiśnik. W trzeciej części warsztatów 6 - letnia Antonina Kędziorska zademonstrowała kolegom i koleżankom, w jaki sposób obsługiwać program Paint 3D. Dzieciom bardzo się spodobało ,,malowanie na komputerze” i przypadł do gustu fakt, iż obsługa tego prostego programu nie jest zbyt skomplikowana, a efekty pracy mogą być bardzo ciekawe. Na koniec naszego miłego spotkania dzieci otrzymały dyplomy potwierdzające ich udział w warsztatach graficznych, drobne upominki oraz zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Bardzo dziękujemy mamie Antosi Kędziorskiej za przygotowanie i poprowadzenie warsztatów graficznych. Inicjatorką spotkania była Katarzyna Haponiuk – Kułakowska.
Dnia 23.02.2018 r. grupę Krasnoludków i Żabek odwiedził tata Wojtka, który jest stolarzem. Pan Sławek zaprezentował dzieciom podręczne narzędzia, którymi posługuje się codziennie w swojej pracy: strug do drewna, hebel, wiertarka, szlifierka, wiertarko - wkrętarka, miara, dłuto. Na koniec spotkania pięciolatki pod czujnym okiem stolarza wykonały karmnik. To była ciężka praca, ale też i świetna zabawa. Dzieci zostały nagrodzone słodkim poczęstunkiem. Bardzo dziękujemy za odwiedziny, poświęcony czas oraz zaangażowanie w życie przedszkola.
Dnia 07.02.2018r. dzieci z gr. III krasnoludki wcieliły się w rolę aktorów i przedstawiły przedszkolakom adaptację bajki "Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków". Ciekawa dekoracja i przebrania aktorów pomogły widzom przenieść się w bajkowy świat. Profesjonalna gra małych aktorów wprowadziła dzieci w doskonały nastrój i dostarczyła wiele wrażeń oraz wzruszeń. Bajkę obejrzeli i podziwiali również rodzice dnia 09.02.2018r. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało, co zaowocowało gromkimi brawami licznie zgromadzonej widowni. Aktorzy zostali nagrodzeni za swoją grę słodkim poczęstunkiem ufundowanym przez rodziców.
Aktorzy Koła Teatralnego ”Elf” ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierunkiem Anny Lendzion, 9 lutego 2018 roku przedstawili przedszkolakom adaptacje baśni Hansa Christiana Andersena „Brzydkie Kaczątko”. Spektakl o losach tytułowego kaczątka, wyśmiewanego przez innych, bardzo się dzieciom spodobał. Mali aktorzy starali się przekazać prawdę o tym, że nie należy nigdy odrzucać i krzywdzić innych, oceniać ich po wyglądzie, ale dać im szansę na to aby mogli stać się szczęśliwi i wartościowi. Baśń ta uczy nas dostrzegać prawdziwe, ukryte wartości: piękno, prawdę, dobroć. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci zapamiętały tę opowieść i wartości, które ze sobą niesie. Nad oprawą muzyczną czuwała pani Wiesława Markowska. Dziękujemy i czekamy na następne odwiedziny.
WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE
W dniach 6 – 8 lutego w przedszkolu spotkać można było: księżniczki, wróżki, policjantów, strażaków, piratów, przeróżne zwierzęta... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Powodem spotkań wszystkich bajkowych postaci były zabawy karnawałowe, na które już od tygodni z niecierpliwością czekały dzieci. Przepięknie przebrane przedszkolaki te młodsze i te starsze z dumą prezentowały wymyślne stroje. Na „sali” muzyka przez cały czas porywała do tańca w rytm samby, rumby, walczyków, wielu znanych i lubianych piosenek. Podczas tańców, pląsów, konkursów wszyscy świetnie się bawili a uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. W trakcie zabaw grupy przedszkolne, aby uwiecznić swój wyjątkowy wizerunek, pozowały do zdjęć grupowych i indywidualnych. Było bajkowo, uroczyście, tajemniczo i dziecięco, a więc tak jak powinno być na balu w przedszkolu. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Dnia 25 stycznia odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Dzieci przebywające podczas ferii w przedszkolu wysłuchały opowiadania pt. "Pierwszy dzień zimy kotka Szarusia". Bajkę czytała nauczycielka języka polskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Pani Magdalena Lemanowska.
Po uważnym wysłuchaniu opowiadania dzieci chętnie wypowiadały się na tematy związane z jego treścią. Pani Magda przygotowała tez miłą niespodziankę, wręczając dzieciom kolorowanki przedstawiające sylwety kotów.
Wdzięczne przedszkolaki podarowały nauczycielce kwiatek i podziękowanie, a same delektowały się słodkim upominkiem otrzymanym od Pani Magdaleny.
Zapraszanie „Dziadków” na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. W dniach 16 - 19 stycznia grupach odbyły się te wspaniałe uroczystości. Frekwencja, jak co roku dopisała. Przedszkolaki przedstawiły: Jasełka, inscenizację „Przyjaciele bałwanka”, „Jak to z babcią i dziadkiem było?”, bajkę „O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach” oraz montaże słowno - muzyczne: były to wiersze i piosenki okolicznościowe i układy taneczne. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki a mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role. Ważnym elementem spotkań było wręczanie upominków, własnoręcznie wykonanych przez dzieci.
Jak jedna z sentencji głosi: „Serce jest bogactwem, którego się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiarowuje” (Gustaw Flaubert). Dlatego też dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich bezgraniczną miłość, dobroć, ciepło i jeszcze raz życzymy Im dużo, dużo zdrowia, samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.
Ferie zimowe, to dla dzieci wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegały one szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, dlatego 15.01.2018 roku nasze przedszkole odwiedził sierżant sztabowy Mateusz Soter.
Policjant przeprowadził z dziećmi zajęcie profilaktyczno - edukacyjne dotyczące zasad bezpiecznej zabawy w okresie zimowym. Przedszkolaki wiedzą już, że do zjazdów na sankach i nartach należy wybierać miejsca bezpieczne z dala od ruchliwych ulic, że podczas zjazdu z górki należy zachowywać się tak, by nie zagrażać innym uczestnikom zabawy, że podczas zabawy w śnieżki nie można celować w głowę. Podczas spotkania pan Mateusz przypomniał, że pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód zamarzniętych jezior, stawów i rzek. Bezpiecznie korzystać można ze specjalnie przygotowanych lodowisk i zawsze pod opieką osoby dorosłej. Przedszkolaki utrwaliły także zasady zachowania w przypadku spotkań z nieznaną osobą oraz numery telefonów alarmowych.
Dnia 11 stycznia dzieci z grupy „Motylki” pod opieką Katarzyny Haponiuk – Kułakowskiej wybrały się na wycieczkę do zakładu zegarmistrzowskiego, aby lepiej dowiedzieć się, na czym polega praca zegarmistrza. Przedszkolaki miały możliwość obejrzeć narzędzia, jakich używa w swojej pracy zegarmistrz, a więc lupę, pęsetę, młotek zegarmistrzowski oraz różne rodzaje śrubokrętów. Ponadto miały możliwość zobaczyć, jak wygląda mechanizm zegara od środka. Dzieci obejrzały też zegarki znajdujące się w zakładzie - od ściennych po ręczne. Dowiedziały się także, że precyzja i cierpliwość to główne cechy w tym zawodzie. W podziękowaniu za miłe przyjęcie dzieci obdarowały panią zegarmistrz aniołkiem oraz zaśpiewały piosenkę. Dzięki takim wycieczkom dzieci poznają lepiej środowisko społeczne oraz pracę ludzi wykonujących różne zawody.
W ramach cyklu spotkań „Poznajemy pracę naszych rodziców” 12 grudnia dzieci z gr. VII „Kotki” odwiedził tata Sebastiana. Pan Jan przeprowadził z sześciolatkami zajęcie informatyczne z elementami kodowania. Dzieci wykorzystując zestawy „Mówiących robotów edukacyjnych” programowały je tak, aby wędrowały dowolnie lub według poleceń na kartach.
Zajęcie było nie tylko ciekawe ale między innymi utrwaliło znajomość liter, cyfr, kolorów i nazw zwierząt, rozwijało myślenie logiczne, umiejętności rozwiązywania problemów, uczyło stosowania zasad i schematów.
Pan Jan obiecał zorganizować nam kolejne zajęcia z wykorzystaniem innych gier kształtujących powyższe umiejętności. Dziękujemy!
W dniach 19 - 22 grudnia w grupach przedszkolnych odbyły się spotkania wigilijne. Przybiegały wg różnych scenariuszy: dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały stajenki Bożonarodzeniowe, rodzice oglądali Jasełka w wykonaniu swoich pociech, były też odwiedziny Gwiazdora. Na wszystkich spotkaniach dzielono się opłatkiem i składano sobie życzenia a śpiew kolęd przy wspólnych świątecznych stołach, rozchodził się po całym przedszkolu Takie wspólne spotkania nie tylko pozwoliły poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, lecz również utrwaliły dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, oraz wzmocniły bliskie i serdeczne relacje.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla wszystkich. By go nam przybliżyć dzieci pięcioletnie z grupy II zaprezentowały przybyłym gościom, pracownikom przedszkola
i swoim kolegom - Jasełka. Wśród osób, które odwiedziły nasze przedszkole w tym wyjątkowym dniu, był Krzysztof Widźgowski - wiceburmistrz, ks. kanonik Zbigniew Markowski, dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Jerzy Resicki, Anna Goszka wicedyrektor Przedszkola Miejskiego oraz Piotr Lewandowski przewodniczący Rady Rodziców naszej placówki.
Przedstawienie po raz kolejny ukazało historię Maryi, Józefa i narodzin Jezusa. Do stajenki z Matką Bożą i Józefem przywędrowali pastuszkowie i królowie z darami, którzy dowiedzieli się o cudzie narodzin Jezusa. Wszystkich swoją czułą opieką, otaczały aniołki. Widowisko przeplatane było kolędami i pastorałkami, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Całość uzupełniła prosta dekoracja, piękne stroje małych aktorów. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zaśpiewali kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” przy akompaniamencie pianina, za którym zasiadła pani Paulina Zatorska.
18 grudnia dla dzieci 6 -letnich z grupy ,,Motylków” dzień był bardzo pracowity, bowiem tego dnia piekły ciasteczka. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste ręce oraz zakładając fartuszki i chustki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe dzieci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – kolejno dodawały produkty do miski, zagniatały ciasto, mieliły przez maszynkę, wykrawały ciasteczka oraz układały na blaszce. Efektem naszej pracy były pełne blaszki ciasteczek, które zanieśliśmy do kuchni. Tam pod czujnym okiem naszych pań kucharek ciasteczka nabierały koloru piekąc się w piekarniku. Bardzo dziękujemy mamie i babci Pauli za pomoc w pieczeniu ciasteczek. Wspólne wypieki będziemy degustować podczas spotkania wigilijnego w naszej grupie.
Dnia 14.12.2017 r. grupa Krasnoludków rozpoczęła cykl spotkań ze swoimi rodzicami pt. "Poznajemy pracę swoich rodziców". Pierwszym rodzicem był tata Zosi - lekarz, który przybył do przedszkola z Panią pielęgniarką. Goście przyszli tego dnia do przedszkola w białych fartuchach, Pani pielęgniarka w czepku pielęgniarskim z tajemniczymi słuchawkami na szyi. Przygotowali dla dzieci krótką pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie i opowiedzieli na czym polega ich praca. Przynieśli ze sobą różne akcesoria tj.: strzykawki, bandaże, czepki i maseczki ochronne, aparat do mierzenia ciśnienia, każde dziecko moglo te przedmioty dotknąć, zbadać oraz zobaczyć. Dzieci zadawały dużo pytań, na które goście udzielili wyczerpujących odpowiedzi. W nagrodę otrzymały naklejki Dzielnego Pacjenta. To było interesujące i pouczające spotkanie.
W ramach spotkań z ciekawymi zawodami rodziców dnia 14.12. 2017 roku grupę Słoneczka odwiedziły panie policjantki. Opowiadały dzieciom o swojej trudnej i niebezpiecznej pracy, podarowały znaczki odblaskowe. Przedszkolaki pożegnały panie kwiatami. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcia.
Nasze przedszkole podejmuje wiele działań w ramach promowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci 6 letnie bardzo chętnie sięgają po książki interesując się nie tylko kolorowymi obrazkami ale również zawartym tekstem. Często podejmują próby samodzielnego czytania zwłaszcza jeżeli umiejętnie się je do tego zachęci. Najlepszym sposobem jest na pewno umożliwienie dzieciom częstego kontaktu z książką. W związku z tym grupa Wiewiórki wybrała się do miejskiej biblioteki publicznej aby zasilić szeregi najmłodszych czytelników. Dzieci przywitała bibliotekarka, pani Aneta Rogowska, która przygotowała ciekawe zajęcia związane z Mikołajem i zbliżającymi się świętami. Przedszkolacy odpowiadali na zagadki, przystrajali choinkę papierowymi ozdobami, wykonywali życzenia dla najbliższych. W tym czasie odbierający dzieci rodzice, mogli je zapisać i umożliwić swojej pociesze wypożyczenie pierwszej w życiu książki. Wszyscy chętnie skorzystali z tej okazji obiecując często odwiedzać placówkę biblioteczną. Dzieci mają także w planie cykliczne wyjścia w celu wymiany wypożyczonych pozycji oraz wspólne ich czytanie po powrocie do przedszkola. Ciekawe zajęcie zainspirowało pozostałe grupy 6 latków - „Kotki” i „Motylki” do wizyty w bibliotece.
Czyż to nie wspaniale, w przedszkolu zabawić się w prawdziwego cukiernika, piekarza. Wspólne zagniatanie ciasta na pierniki. według omówionego wcześniej przepisu, wałkowanie a następnie wykrawanie różnych kształtów dzięki niezliczonej ilości foremek w kształcie choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków to dopiero była zabawa. Efektem naszej pracy - dzieci z grupy VII „Kotki” były pełne blaszki pierniczków, które zanieśliśmy do kuchni. Tu pod czujnym okiem naszych pań kucharek pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku. Zabawa była naprawdę świetna a zachwycone dzieci nie mogły doczekać się ozdabiania, które zostało zaplanowane na 13 grudnia. W tym dniu zaprosiliśmy rodziców aby i oni mogli uczestniczyć w naszych przygotowaniach do świąt. Wszyscy - mamusie, tatusiowie, babcia no i dzieci po wspólnej zabawie z zapałem zabrali się do dekorowania pierniczków różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Ozdobionymi pierniczkami „ustroiliśmy” naszą choinkę. Oczywiście trudno się było oprzeć kolorowym cukiereczkom i słodkiemu lukrowi i nie skosztować choćby odrobinki. Uf udało się „uratować” kilka sztuk na kiermasz bożonarodzeniowy. To były bardzo ciekawe i „smakowite” zajęcia, a aromat pieczonych pierników roznosić się będzie po całym przedszkolu jeszcze przez kilka dni i niewątpliwie wprowadzał będzie wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.