MENU

Środa 15.05.2024

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie w Nowym Mieście Lubawskim
    ul. Tysiąclecia 3
    13 - 300 Nowe Miasto Lubawskie
  • 56 474 24 78
liczba odwiedzin: 671338
INFORMACJE I KONTAKT WIZJA I MISJA STATUT KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NAGRODY, CERTYFIKATY KADRA PRZEDSZKOLA PROGRAMY NAUCZANIA RAMOWY ROZKŁAD DNIA ZAJĘCIA DODATKOWE PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA I OPIEKI NA PLACU ZABAW RODO i Dostępność Cyfrowa Regulamin pobierania opłat za pobyt dziecka w przedszkolu publicznym KALENDARZ WYDARZEŃ I UROCZYSTOŚCI Standardy Ochrony Małoletnich przed Krzywdzeniem

Regulamin pobierania opłat za pobyt dziecka w przedszkolu publicznym

 

              Załącznik Nr 1 do zarządzenia  nr 4/2022/2023

 Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  

w Nowym Mieście Lubawskim  z dnia 12.09.2022 r.

 

REGULAMIN

POBIERANIA  OPŁAT  ZA  POBYT DZIECKA

W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM PROWADZONYM PRZEZ GMINĘ MIEJSKĄ

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

 

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2022 r. poz.59 z późn. zm.)
  2. Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U.  z 2020 r. poz. 2203, z późn. zm.)
  3. Uchwała Nr XXXVIII/254/2022 Rady Miejskiej w Nowym Mieście Lubawskim    z dnia 27 lipca 2022 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego  uczniów objętych wychowaniem  przedszkolnym  do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat w publicznym przedszkolu  oraz oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miejską Nowe Miasto Lubawskie

Regulamin pobierania i rozliczania odpłatności za pobyt  i wyżywienie dziecka    w     Przedszkolu Miejskim w Nowym Mieście Lubawskim  zwany dalej „Regulaminem”  określa zasady naliczania opłat za pobyt i wyżywienie, sposób dokonywania opłat, zasady      i kryteria zwalniania lub obniżania opłat za pobyt  i wyżywienie dzieci uczęszczających do Przedszkola Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim.

§ 1

  1. Odpłatność za wyżywienie dziecka w przedszkolu tzw. wsad do kotła kalkulowana jest przez Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. 
  2. Dzienna stawka żywieniowa ustalana jest na podstawie obowiązujących norm  żywieniowych dla dzieci w wieku 3-6 lat i aktualnych rynkowych cen artykułów żywieniowych.
  3. Dzieci  korzystają z trzech posiłków dziennie: śniadanie, obiad i podwieczorek.

§ 2

  1. Przedszkole zobowiązuje się od 700 do 1600 do zapewnienia dziecku:

a)    opieki dydaktyczno – wychowawczej,

b)  bezpłatnej 5 godzinnej realizacji podstawy programowej w zakresie nauczania, wychowania i opieki w godzinach od 8.00 do  13.00.

2.    Podstawa programowa realizowana jest w godzinach  8.00-13.00.

3.    Przedszkole zapewnia odpłatne korzystanie z  pełnego wyżywienia (śniadanie, obiad podwieczorek).

  1. Opłata za korzystanie z wychowania przedszkolnego  dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego  w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat   w czasie przekraczającym bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę wynosi 1,14 zł (słownie: jeden złoty czternaście groszy)  za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu.
  2. Opłata  za pobyt dziecka w przedszkolu obejmuje wszystkie faktycznie zarejestrowane godziny pobytu dziecka w danym okresie rozliczeniowym poza godzinami 8.00-13.00.
  3. Rodzice/prawni opiekunowie  dziecka 6-letniego, które korzysta z wychowania przedszkolnego są zwolnieni z opłat za pobyt w czasie przekraczającym wymiar bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalonym przez organ prowadzący.

7.  Przedszkole umożliwia dla dzieci w wieku do lat 5 odpłatne korzystanie ze świadczeń wykraczających poza podstawę programowa wychowania przedszkolnego tj.:

1)      zajęcia rozwijające indywidualne uzdolnienia,

2)      gry i zabawy ruchowe wspomagające ogólny rozwój fizyczny dziecka,

3)      rytmikę,

4)      gry i zabawy korygujące wady wymowy.

 

§ 3

  1.Rodzic/opiekun prawny  składa deklarację w sprawie określenia dziennej liczby godzin    świadczeń udzielanych  dziecku przez przedszkole.

  2.Wzór deklaracji stanowią załączniki Nr 1  do niniejszego regulaminu.

  3.Rodzic może zmienić dane zawarte w deklaracji w każdym momencie jej trwania, najpóźniej na jeden dzień przed planowanymi zmianami.

  4.Zmiana powinna być dokonana na piśmie.

  5.Podpisanie deklaracji jest równocześnie oświadczeniem o zapoznaniu się i akceptacji zawartych w niej zasad oraz zobowiązuje do przestrzegania jej zasad.

§ 4

  1. Dyrektor przedszkola może wykluczyć dziecko z korzystania z płatnych godzin wychowania przedszkolnego z powodu niedokonywania opłat, o czym Rodzic zostanie poinformowany przez Dyrektora przedszkola.
  2. Miesiąc rozliczeniowy trwa od pierwszego do ostatniego dnia roboczego miesiąca.
  3. Płatność wyliczana jest w pierwszym roboczym dniu miesiąca następnego.
  4. Rachunek  z naliczeniem Rodzic odbiera u wychowawcy danej grupy.
  5. Opłatę należy regulować niezwłocznie po otrzymaniu naliczenia.
  6. Termin płatności wynosi 14 dni, o czym stanowi art.47 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji Podatkowej.
  7. Wpłaty należy dokonywać przelewem na konto budżetowe Zespołu Szkolno – Przedszkolnego   66 1020 3583 0000  3802 0107 3386. W tytule wpłaty należy podać: nazwę placówki – Przedszkole Miejskie, ul. Tysiąclecia 3, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie, imię i nazwisko dziecka, grupę, kwotę opłaty za godziny płatne i  kwotę opłaty za wyżywienie.
  8. Za nieterminowe wpłaty naliczane będą odsetki za zwłokę zgodnie z zasadami art. 53,    54  ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja Podatkowa. Stawkę odsetek za zwłokę stanowi art. 56 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja Podatkowa –tj. – 8% w skali roku.
  9. Zasady wpłaty odsetek za zwłokę zawarte są w art. 55 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacji Podatkowej tj.: wpłaty odsetek należy dokonywać bez wezwania do ich spłaty, jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości wraz z odsetkami, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości i kwoty odsetek.
  10. Egzekucja zaległości odbywa się w myśl ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r.                                    o postępowaniu egzekucyjnym. Organem Wykonawczym egzekwującym zaległość widniejącą na Tytule Wykonawczym jest Organ Wykonawczy odpowiedni dla miejsca zamieszkania Rodzica (dłużnika).
  11. Opłaty zadeklarowane powyżej pobiera się w pełnej wysokości za gotowość świadczenia usług od pierwszego dnia przyjęcia dziecka do przedszkola i naliczane będą zgodnie z obecnością dziecka w przedszkolu.
  12. Osobą odpowiedzialną za podanie  ilości dni pobytu dziecka  w przedszkolu  w danym miesiącu jest wychowawca grupy.      

   §5

                       

  1. Deklarację o zamiarze  korzystania z dyżuru wakacyjnego Rodzic zobowiązany jest złożyć w terminie do 15 czerwca każdego roku.
  2. Za korzystanie z przedszkola w miesiącach wakacyjnych Rodzic wnosi opłaty,                     o których mowa w § 2  z góry, w wysokości  ustalonej zgodnie z § 4.
  3.  Przedszkole nie świadczy usług  w wyznaczonej przez organ prowadzący  przerwie  wakacyjnej.

             §6

  1. W okresie ciągłej trwającej co najmniej 7 dni nieobecności dziecka w przedszkolu, spowodowanej w szczególności pobytem w szpitalu, sanatorium, opłaty określonej                w § 4, nie pobiera się. Rodzic zobowiązany jest niezwłocznie zawiadomić przedszkole o nieobecności dziecka  z przyczyn wyżej wymienionych.

                                                                          § 7

1.  Rodzic zobowiązuje się  do odebrania dziecka najpóźniej do godz.16.00.

2. Rodzic zobowiązuje się do odbierania dziecka z przedszkola  osobiście lub przez upoważnioną osobę do zadeklarowanej w oświadczeniu godziny.

                                                                          § 8

Regulamin wchodzi w życie z dniem 12 września 2022 r.  Zarządzeniem nr 4/2022/2023  Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nowym Mieście Lubawskim. Traci moc Zarządzenie Nr 18/2016/2017.

 

 

 

              Załącznik Nr 1 do regulaminu

 pobierania opłat za pobyt dziecka

                                                                                                                                           w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Miejską

 w Nowym Mieście Lubawskim

 

...........………………………………………………….

Pieczęć zespołu                                                                                                 ……………, dnia

 

Deklaracja korzystania z wychowania przedszkolnego

w Przedszkolu Miejskim

w Nowym Mieście Lubawskim 

Dane osobowe dziecka**

Imię/imiona  i nazwisko

 

Płeć1

 

Seria i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość 2

 

Data i miejsce urodzenia

 

Pesel

 

Jeśli dziecko nie jest obywatelem polskim kraj pochodzenia i status

 

Adres zamieszkania (województwo, powiat, gmina, miejscowość, numer domu, mieszkania) 3

 

 

1 należy wypełnić, gdy dziecko nie posiada numeru pesel

2 należy wypełnić, gdy dziecko nie posiada numeru pesel

  1.             3Art. 33 ust 3  ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe  wskazuje, że:  2016 r. - Prawo oświatowe

      Dyrektorzy publicznych i niepublicznych przedszkoli i szkół podstawowych, w których zorganizowano oddziały       przedszkolne, oraz nauczyciele          prowadzący zajęcia w publicznych i niepublicznych innych formach       wychowania przedszkolnego są obowiązani powiadomić dyrektora szkoły, w obwodzie której dziecko    mieszka, o spełnianiu przez dziecko obowiązku, o którym mowa w art. 31 ust. 4, odpowiednio w przedszkolu,    oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego oraz o zmianach       w tym zakresie.

Dane osobowe matki**

Imię i nazwisko matki/opiekuna prawnego

 

Adres zamieszkania (należy podać, jeśli jest inny niż adres dziecka)

 

Adres poczty elektronicznej (należy podać, jeśli rodzic/opiekun prawny posiada)

 

Numer telefonu (należy podać, jeśli rodzic/opiekun prawny posiada)

 

 

Dane osobowe ojca (opiekuna prawnego )**

Imię i nazwisko ojca/opiekuna prawnego

 

Adres zamieszkania (należy podać, jeśli jest inny niż adres dziecka)

 

Adres poczty elektronicznej ( należy podać jeżeli rodzic/opiekun prawny posiada )

 

Numer telefonu (należy podać, jeśli rodzic/ opiekun prawny posiada)

 

 

Pozostałe informacje, które według Państwa są istotne i powinny zostać przekazane w związku z uczęszczaniem dziecka do  przedszkola/ oddziału przedszkolnego* np. dotyczące stanu zdrowia, stosowanej diety, rozwoju psychofizycznego dziecka (podanie danych jest dobrowolne)*** ……………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………………

1. Deklaracja za korzystanie z wychowania przedszkolnego:

 □ godziny bezpłatne, tj.   8:00-13:00

 □  godziny płatne -  1,14 zł za każdą rozpoczętą godzinę

Liczba deklarowanych godzin: ………. dziennie, w tym ……. odpłatnych.

2. Okres obowiązywania deklaracji jest ograniczony i trwa od .……..………. r. do ……...……….. r.

  • Rodzic może zmienić dane zawarte w deklaracji w każdym momencie jej trwania, najpóźniej na jeden dzień przed planowanymi zmianami.
  • Zmiana powinna być dokonana na piśmie .
  • Dyrektor przedszkola/ oddziału przedszkolnego* może wykluczyć dziecko z korzystania z płatnych godzin wychowania przedszkolnego z powodu niedokonywania opłat o czym Rodzic zostanie poinformowany przez Dyrektora przedszkola /oddziału przedszkolnego/ Intendenta*.

 

*          należy wybrać właściwe

**        Zakres danych zbieranych w deklaracji określają poniższe przepisy:

            Art. 11 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o systemie informacji oświatowej (określa zakres danych wpisywanych do SIO),

                § 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne            przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej    

                      dokumentacji,

            Art. 155 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe

***      Art. 155 Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe Obowiązki informacyjne rodziców dziecka

            Obowiązki informacyjne rodziców dziecka

W celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w publicznym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej, (..) odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych rodzic dziecka przekazuje dyrektorowi przedszkola, szkoły lub placówki uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka.

 

Czytelne podpisy rodziców/prawnych opiekunów:

 

…………………………… (miejscowość), ……………………….(dnia)

 

Matka/ Opiekun prawny………………………………………

Ojciec/ Opiekun prawny……………………………………..

 

Wiadomości

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie w Nowym Mieście Lubawskim
    ul. Tysiąclecia 3
    13 - 300 Nowe Miasto Lubawskie
  • 56 474 24 78

Galeria zdjęć