INFORMACJE I KONTAKT WIZJA I MISJA STATUT KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NAGRODY, CERTYFIKATY KADRA PRZEDSZKOLA PROGRAMY NAUCZANIA RAMOWY ROZKŁAD DNIA ZAJĘCIA DODATKOWE PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA I OPIEKI NA PLACU ZABAW RODO i Dostępność Cyfrowa Regulamin pobierania opłat za pobyt dziecka w przedszkolu publicznym KALENDARZ WYDARZEŃ I UROCZYSTOŚCI Standardy Ochrony Małoletnich przed Krzywdzeniem

PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA I OPIEKI NA PLACU ZABAW

PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA I OPIEKI NA PLACU ZABAW

NA TERENIE PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO

W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

Podstawa prawna:

Na podstawie Rozporządzenia MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r., w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U.  z 2003 r. Nr 6, poz. 69) oraz Statutu Przedszkola Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim

Procedura wprowadzona Zarządzeniem Nr 4/2018/2019

Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego

Jerzego Resickiego

I.  Cel procedury:

Uzasadnienie niniejszej procedury stanowi troska o zdrowie i bezpieczeństwo każdego dziecka objętego opieką w naszym przedszkolu. W sytuacjach trudnych oraz zagrażających bezpieczeństwu dziecka nauczyciele i pozostały personel placówki są zobowiązani postępować zgodnie z procedurą.

II.  Sposób prezentacji procedury:

1. Udostępnianie dokumentu na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej placówki.

2. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedury.

III.  Uczestnicy:

Nauczyciele:

1. Każdego dnia rano przed  wyjściem na plac przedszkolny konserwator  sprawdza teren i likwiduje     ewentualne zagrożenia – w razie potrzeby powiadamia nauczyciela i dyrektora o tym zagrożeniu
  2. W czasie pobytu dzieci na placu przedszkolnym nauczyciel ma obowiązek czuwania nad bezpieczeństwem i organizowania dzieciom warunków do bezpiecznej zabawy.
  3. Dba, by teren przedszkola był bezpieczny (zamknięta brama wjazdowa, bramka na plac zabaw).
  4. W czasie pobytu dzieci na placu przedszkolnym bezpośrednią opiekę nad dziećmi sprawuje nauczyciel danej grupy, pomaga mu pomoc nauczyciela.
  5. Dzieci mogą korzystać tylko z tych urządzeń ogrodowych, przy których bezpieczeństwa pilnuje osoba dorosła.
  6. Rodzic dba o stosowny ubiór dziecka, odpowiedni do pory roku i panującej temperatury.
  7. W czasie dużego nasłonecznienia dzieci powinny być zaopatrzone w odpowiednie nakrycie głowy, w miarę możliwości przebywać w zacienieniu i mieć dostęp do spożycia wody.
  8. Nauczyciel nie organizuje zajęć z dziećmi na powietrzu w warunkach atmosferycznych ku temu niesprzyjających (zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, burza).
  9. W przypadku przebywania na terenie przedszkolnym więcej niż jednej grupy, wszystkie nauczycielki czuwając nad bezpieczeństwem swojej grupy, mają oglą na pozostałe dzieci i obowiązkowo reagują w sytuacji zagrożenia, bądź niewłaściwego zachowania dzieci.

Personel obsługowy:

1.  Pomaga nauczycielkom w organizacji wyjścia na teren przedszkolny.
  2.  Czuwa wraz z nauczycielkami nad bezpieczeństwem bawiących się dzieci.
  3. Dostarcza na plac zabawki przeznaczone do zabaw w ogrodzie.
  4.  Po zakończonej zabawie dzieci zabezpiecza zabawki.
  5. Pomaga dzieciom skorzystać z toalety (nadzoruje w drodze do toalety).

Dzieci:

1.   Przestrzegają zawartych wcześniej umów z nauczycielem, nie oddalają się od grupy.
  2.  Przestrzegają zasad bezpiecznego zachowania się w ogrodzie i prawidłowego korzystania ze sprzętu terenowego.
  3. Sygnalizują nauczycielce, opiekunowi swoje potrzeby fizjologiczne.
  4. Reagują na umówione sygnały, np. dotyczące zbierania zabawek podczas zbiórki.
  5. Zawsze do przedszkola z terenu przedszkolnego wracają parami wraz z nauczycielem i pomocą nauczyciela.

Dyrektor:

Czuwa nad prawidłową organizacją i przebiegiem pobytu dzieci na terenie przedszkola.

1. Na pierwszym posiedzeniu Rady Pedagogicznej, w każdym roku szkolnym, zobowiązuje nauczycieli do bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
  2. W przypadku niestosowania się do poleceń i przepisów – wyciąga surowe konsekwencje.

IV.   Opis działań:

1. Nauczyciel ustala z dziećmi kolejność czynności przed wyjściem na teren przedszkolny.
  2.  Przypomina obowiązujące zasady dotyczące bezpieczeństwa podczas pobytu w ogrodzie.
  3. Nauczyciel i pomoc nauczyciela zobowiązani są sprawdzać stan liczebny przed wyjściem na plac zabaw, w trakcie pobytu i przed powrotem do sali.
  4.  Dzieci przemieszczają się do ogrodu w parach.
  5.  Nauczyciel sprawdza, czy urządzenia są sprawne i nie ma żadnego zagrożenia.
  6. Nauczyciel czuwa nad bezpieczeństwem, obserwuje dzieci podczas zabaw, ingeruje, gdy zaistnieje konflikt.
  7. W czasie pobytu dzieci na placu zabaw brama wjazdowa i bramka muszą być zamknięte, każdy nauczyciel ma obowiązek czuwania nad tym.
  8. Podczas pobytu grup przedszkolnych na placu zabaw niedopuszczalnym jest gromadzenie się nauczycielek i osób sprawujących opiekę nad dziećmi w jednym miejscu i prowadzenia rozmów.
  9. Nauczyciele i pomoc nauczyciela w czasie sprawowania opieki nad dziećmi nie prowadzą żadnych  rozmów telefonicznych.
  10. Powrót do budynku przedszkolnego odbywa się w parach po uprzednim sprawdzeniu, czy są wszystkie dzieci.

Procedura wchodzi w życie z dniem 5.09.2018r.