KONTAKT Z LOGOPEDĄ JAK ROZWIJA SIĘ MOWA DZIECKA? ZABURZENIA I WADY ROZWIJANIE SLUCHU ĆWICZENIA ROZWIJAJĄCE PERCEPCJĘ I SPOSTRZEGAWCZOŚĆ WZROKOWĄ: ĆWICZENIA ROZWIJAJĄCE SPOSTRZEGAWCZOŚĆ SŁUCHOWĄ I SŁUCH FONEMOWY:

RADY LOGOPEDY

ROZWIJANIE SLUCHU

Zabawy słuchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym

Zabawy słuchowe w przedszkolu  przygotowują dzieci do nauki czytania i pisania. Rozwijają  umiejętność koncentrowania uwagi na dźwięku, co w przyszłości okaże się umiejętnością niezbędną do określania głosek w opozycji typu Tomek-domek, nosze-noże itp. Zabawy słuchowe mają również działanie relaksacyjne, wpływając na dzieci wyciszająco i tym samym powstrzymują je chwilowo od mówienia. Mają korzystny wpływ na wykształcenie u dzieci poczucia rytmu, rozwijają koncentrację uwagi oraz percepcję słuchową. Pozwalają kształtować takie elementy mowy jak akcent, tempo czy melodię mowy.

Zabawy doskonalące słuch w sposób aktywny angażują dzieci do udziału, a poprzez wykorzystanie instrumentów, różnego rodzaju zabawek, piosenek są dla dzieciaków formą interesującą i ciekawą.

Przykłady zabaw słuchowych dla dzieci 3-4 letnich

• Odtwarzanie rytmów poprzez grę na instrumencie, klaskanie,tupanie, skakanie
  • Podążanie za źródłem dźwięku z zawiązanymi oczami
  • Określania co znajduje się w  pudełku np.: kamyki, groch, piasek itp.
  • Zabawy z wykorzystaniem memory dźwiękowego polegające na wskazywaniu przez dziecko dwóch takich samych dźwięków
  • Wsłuchiwanie się w dźwięki z otoczenia
  • Identyfikowanie odgłosów dochodzących z otoczenia
  • Rozpoznawanie natężenia cicho -głośno
  • Rozpoznawanie tempa szybko-wolno i ilustrowanie tempa poprzez ruch
  • Rozpoznawanie ilości usłyszanych dźwięków poprzez odtwarzanie na instrumencie, klaskanie, tupanie itp.
  • Różnicowanie i naśladowanie dźwięków zwierząt

Przykłady zabaw słuchowych dla dzieci 5-6 letnich

• Rysowanie tylu kołeczek ile jest wyrazów/słów w zdaniu
  • Wyszukiwanie rymów- np.: Lata osa koło….
  • Liczenie wyrazów/słów w zdaniu
  • Układanie zdania z określonym wyrazem
  • Układanie zdań o określonej liczbie wyrazów
  • Wyklaskiwanie sylab
  • Rzucanie piłki do kosza z jednoczesnym wybrzmiewaniem sylab
  • Przecinanie nożyczkami zapisanego na kartce wyrazu na części sylabowe
  • Tworzenie wyrazów rozpoczynających się końcowa sylabą poprzedniego wyrazy np.:kacz-ka-ka-pe-lusz itp.
  • Określanie głosek w wyrazie
  • Grupowanie obrazków, których nazwy rozpoczynają się określoną głoską, bądź kończących się określoną głoską
  • Liczenie głosek w wyrazie
  • Łączenie łańcuszka wyrazowego tzw. domino głoskowe np.: las-sok-kura-Ala itp.
  • Wskazywanie wyrazów różniących się jedną głoską np.: kura-góra, półka-bułka itp.
  • Wyrabianie właściwego wzorca słuchowego  poprzez uświadamianie dziecku prawidłowego lub nieprawidłowego  brzmienia głoski , sylaby, słowa np. :dziecko słysząc prawidłowo wypowiedziane słowo wrzuca do pudełka piłeczkę