11 listopada, to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Tego dnia świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę - Dzień Niepodległości. Z tej też okazji 10 listopada dzieci z grup II - Motylki i V - Żabki uczestniczyły w zabawach i zajęciach, których tematem przewodnim był "Dzień Niepodległości". Przedszkolaki m. in.: poznały zarys historii Polski na podstawie "Legendy o Lechu, Czechu i Rusie"; wysłuchały opowieści o burzliwych losach naszej ojczyzny i utracie przez nią niepodległości; dowiedziały się, dzięki komu Polska znowu wróciła na mapę świata i stała się krajem, który mógł decydować o losie swoich obywateli, a my dziś możemy świętować pamiątkę tego dnia.
Nieodzownym elementem, towarzyszącym wszystkim uczestnikom zajęć, były barwy i symbole narodowe. Dzieci wysłuchały hymnu i odśpiewały go, wykonały prace plastyczne nt "Barwy i symbole narodowe Polski". Uczestniczyły w zabawach przy utworach muzycznych o charakterze narodowym. Ten wyjątkowy dzień był dla dzieci niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu.
„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.
To najlepszy start w nowy dzień.”
W dniu 9 listopada 2020 r. przedszkolaki ze wszystkich grup włączyły się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, organizowanej w ramach Europejskiego Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Samodzielnie komponowały z przygotowanych produktów, zdrowe kanapki, które zjadły z apetytem. Przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę, energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach.
Zależało nam, aby wspólnie spożyty posiłek, połączyć z przypomnieniem zasad zdrowego odżywiania, z zaznaczeniem ważnej roli śniadania. Wspomniano również o niezbędnym ruchu, oraz unikaniu słodyczy, chipsów.
Wspólne przygotowywanie i spożycie śniadania, sprawiło dzieciom wiele przyjemności i na pewno dobrze smakowało.
Bajki, te czytane i oglądane, odgrywają istotną rolę w życiu dziecka. Rozwijają jego wyobraźnię, pamięć, wzbogacają słownictwo, rozweselają, pokazują jak postępować. Bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta - Dnia Postaci z Bajek, które obchodzimy 5 listopada. W tym dniu dzieci, podczas zajęć wykonywały przeróżne zadania związane z ulubionymi, bajkowymi postaciami. Były zagadki, zabawy dydaktyczne, kolorowanki, quizy i pląsy. Dziękujemy rodzicom za bajkowe stroje.
W dniu 30 listopada odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o tematyce zdrowotnej pn. ,,Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki” zorganizowanego przez Przedszkole Miejskie i Radę Rodziców dla dzieci 4, 5 i 6 letnich. Celem konkursu było propagowanie zdrowego odżywiania, znaczenia warzyw i owoców dla ludzkiego zdrowia oraz czerpanie radości z procesu tworzenia. Fundatorem nagród była Rada Rodziców i Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska. Nagrody, dyplomy i upominki uczestnikom konkursu wręczyła pani Katarzyna Zapałowska – wicedyrektor.
W kategorii dzieci 4 letnich z grupy ,,Wiewiórki”: I miejsce zajęła - Antonina Śmiałek, II miejsce zajął – Stanisław Najdrowski, III miejsce zajął – Filip Fonderski.
W kategorii dzieci 4 letnich z grupy ,,Biedronki”: I miejsce zajęła – Nadia Ćwiklińska, II miejsce zajął –Wiktor Jakielski, III miejsce zajął – Antoni Hincman.
W kategorii dzieci 5 letnich z grupy ,,Motylki:vI miejsce zajęła – Olivia Sobczyk, II miejsce zajęła – Pola Pieczkowska, III miejsce zajął – Błażej Kędziorski.
W kategorii dzieci 6 letnich z grupy ,,Żabki”: I miejsce zajęła – Oliwia Malinowska, II miejsce zajęła – Agata Lewsza, III miejsce zajęła – Karolina Szczawińska.
Pozostałe dzieci z poszczególnych grup, które brały udział w konkursie plastycznym otrzymały drobne nagrody w formie kolorowanki. Wszystkim dzieciom życzymy dalszych sukcesów.
Prace plastyczne zostały wcześniej zamieszczone na portalu Facebook. Koordynatorkami konkursu plastycznego były: Katarzyna Haponiuk – Kułakowska i Anna Ćwiklińska.
Dzieci uwielbiają kolory. Wokół nich ma być barwnie, radośnie i ciekawie. Przez cały tydzień nasze sale i przebywający w nich „mieszkańcy” tworzyli czerwone, żółte, zielone, niebieskie, pomarańczowe kompozycje. Różnorodne działania edukacyjne miały na celu nie tylko poznanie, utrwalenie kolorów, ale również stworzenie atmosfery radosnych przeżyć i wesołej zabawy. I tak:
W poniedziałek królowała barwa czerwona. Dzieci obejrzały bajkę Czerwony Kapturek, wykonały serca z papieru, kwiaty z serduszek, „wyczarowały”z pokolorowanego papierowego talerzyka - czerwone przedmioty, wykonały prace plastyczną Czerwony prostokąt. W grupie I nie zabrakło również zabawy kulinarnej: robimy galaretkę truskawkowo – malinową.
Wtorek – dzień żółty. W grupie III ten dzień poświęcony był Układowi Słonecznemu. Przedszkolaki rysowały Słoneczko, składały obrazki z części (Gruszka), ozdabiały żółty balon, kalkowały wybrane obrazki i kolorowały je na żółto, rozwiązywały zagadki słowno – obrazkowe, bawiły się chustą animacyjną, piłką w zabawę Żółty parzy, słuchały utworów literackich: Piękne zwyczaje, Bajki o żółtej kredce, pozowały do zdjęć Słoneczko to ja, a Wiewiórki i Żabki degustowały żółte owoce
Zielony to kolor przyrody i ekologii. Dlatego dzieci w środę rozmawiały o ochronie roślin, zwierząt, segregacji śmieci. Rozwiązywały zagadki słowne i sensoryczne, uczestniczyły w zabawie inscenizowanej Ogórek, dydaktycznej Masz zielone?, z elementem kodowania Zielone owoce oraz w zabawie z elementem współzawodnictwa „Która gąsienica pierwsza”. Słuchały opowiadania: Zielona żabka. W tym dniu nauczycielki zaproponowały również dzieciom zabawy plastyczne. Dzieci z grupy I wykonały pracę zbiorową Gąsienica, 6 – latki Las, maluszki malowały mokre w mokrym. Było też smacznie i zdrowo – dzieci zrobiły sałatkę i szaszłyki owocowe.
Czwartek był na niebiesko. W tym dniu kropelka wody wprowadziła dzieci w wodny świat. Pięciolatki i sześciolatki poznały proces obiegu wody w przyrodzie, rozmawiały o oszczędzaniu wody, słuchały opowiadania Dziwne przygody kropelki wody, maluszki oglądały historyjkę obrazkową Przygoda kropli deszczu. Prawie we wszystkich grupach wykonano doświadczenia z wodą: co pływa – co tonie?, wędrująca kolorowa woda, tęcza z cukierków, uciekający pieprz, burza w szklance wody, przebijanie worka z wodą, jak powstaje kolor. Dzieci uczestniczyły w zabawach z balonami, chustą animacyjną, rozwiązywały zagadki z niebieskiego pudełka, konstruowały z niebieskich klocków, bawiły się niebieskimi przyborami gimnastycznymi, tańczyły z parasolkami oraz słuchały wiersza: Niebieskie jest niebo. Oczywiście były też zabawy plastyczne: Parasol i krople deszczu, Parasolki, Akwarium.
Tydzień zakończył się barwą pomarańczową. We wszystkich grupach królowała marchewka. Dzieci robiły z niej sok, malowały, lepiły, wyklejały wesołe marchewki i dynie. Nie zapomniano również o Owocowych szaszłykach, a najmłodsi brali udział w sesji zdjęciowej Wiewióreczki. Na koniec tygodnia dzieci utrwaliły wiadomości o warzywach i owocach, przeliczały okazy zgromadzone w kącikach przyrody.
Tydzień upłynął w atmosferze radości. Zaangażowane były dzieci, nauczyciele, ale najbardziej rodzice, którzy zadbali o to, aby każde dziecko przyniosło owoc, warzywo i ubrane było zgodnie z obowiązującym kodem – dziękujemy!
21 października przedszkolacy z grupy V uczestniczyli w spotkaniu z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego. Wydarzenie to mogło się odbyć dzięki uprzejmości p. Doroty Marchlewskiej - pielęgniarki szkolnej. Podczas pogadanki dzieci poznały zawartość torby medycznej i przeznaczenie oraz sposób wykorzystania poszczególnych środków medycznych. "Żabki" chętnie dzieliły się swoją wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy i z zainteresowaniem słuchały pielęgniarki. Na zakończenie podziękowały pani Dorocie za spotkanie i nagrodziły ją gromkimi brawami. Natomiast dzieci z grupy II ,,Motylki” obejrzały filmik pt. ,,Dzień Ratownika Medycznego” - obrazujący pracę ratowników medycznych. Dowiedziały się: co to jest pierwsza pomoc przedmedyczna, co to znaczy zagrożenie zdrowia i życia oraz jak zachować się w tej sytuacji. Podczas zajęcia dzieci utrwaliły numery alarmowe oraz dowiedziały się jakie informacje należy przekazać przez telefon.
Dzień Seniora to szczególne święto, święto ludzi starszych, którym należy się szacunek i uznanie za ich życiową mądrość, doświadczenie, bezinteresowną miłość jaką obdarowują młodsze pokolenia. To oni są w naszych domach piewcami tradycji. Niosą ciepło i zrozumienie. 20 października obchodzimy Europejski Dzień Seniora. Niestety nie możemy zaprosić seniorów do naszego przedszkola na przedstawienie, nie możemy także odwiedzić ich w Środowiskowym Domu Samopomocy. By jednak mimo wszystko, uczcić ten dzień, okazać im naszą akceptację, poszanowanie, dzieci 6 letnie z grupy Żabki, w imieniu wszystkich przedszkolaków, przygotowały dla podopiecznych niespodzianki - laurki i życzenia. Mamy nadzieję, że chociaż w ten sposób sprawimy Seniorom radość, okażemy zrozumienie i empatię.
W tym szczególnym dniu, życzenia zdrowia, długich lat życia w dobrym zdrowiu, w gronie najbliższych, pogody ducha, satysfakcji oraz spełnienia wszystkich marzeń, życzą przedszkolaki.
„O zdrowie dbam, jak to robię powiem wam.
Wcieram mydło w obie ręce, między palce, młynek kręcę –
tak zarazki z nich spłukuję i dlatego nie choruję!”
Wszyscy wiemy, jak ważne jest mycie rąk, ale mało kto wie, że 15 października z inicjatywy UNICEF obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Międzynarodowa kampania ma na celu zachęcenie wszystkich, a w szczególności dzieci, do regularnego mycia rąk. Mycie rąk wodą i mydłem to jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej.
Do akcji włączyły się również dzieci z naszego przedszkola. To święto rozpoczęliśmy od rozmowy na temat zarazków i bakterii. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. kiedy należy myć ręce, czym i w jaki sposób, oraz jakie to ma znaczenie dla ich zdrowia. Dzieci rozpoznawały różne rodzaje mydeł, wykonywały doświadczenia z wodą, wspólnie bawiły się przy piosence „Mydło wszystko umyje”. Następnie w łazience mogły zaprezentować, jak poprawnie potrafią umyć ręce. Na zakończenie zajęć wszystkie przedszkolaki wraz z paniami zaprezentowały rymowankę, głośno wymawiając słowa: „Żeby zdrowym być trzeba ręce myć”.
Dzieci dowiedziały się, jak ważna jest codzienna higiena, utrwaliły nawyk mycia rąk, a przy tym doskonale się bawiły.
Gry planszowe doskonalą procesy i zdolności orientacyjno – poznawcze u dzieci, sprzyjają integrowaniu grupy poprzez współpracę, wspólną zabawę. Ta zabawa jest wspaniałym ćwiczeniem mózgu, ale też ciekawą alternatywą spędzania czasu wolnego w rodzinie. „Cała Polska gra w planszówki” - to hasło pierwszej edycji Dnia gier planszowych. W naszym przedszkolu obchodziliśmy go 9 października. Dzieci w każdej grupie wiekowej grały w gry, dostosowane do ich możliwości percepcyjnych. Były to gry stolikowe, zręcznościowe, podłogowe. Nauczycielki i dzieci wykazały się kreatywnością w samodzielnym tworzeniu gier. Chętne dzieci miały możliwość zapoznania się z zasadami gier, poznały elementy kodowania.
Patriotyzm i ojczyzna to pojęcia abstrakcyjne szczególnie dla młodszych przedszkolaków. Nie możemy oczekiwać od małego dziecka, że zrozumie na sto procent powyższe zagadnienia. Nie znaczy to, że nie możemy rozmawiać. Warto mówić o patriotyzmie i ojczyźnie by z nimi się oswajało. 6 października w ramach projektu „Lubimy czytać” te ważne i trudne umiejętności dzieci młodsze poznawały poprzez słuchanie wierszy: „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy i „Powiewa flaga” Czesława Janczarskiego. Natomiast pięcio i sześciolatki wysłuchały legendy o powstaniu państwa polskiego „O Czechu, Lechu i Rusie” Wandy Chotomskiej (zmienioną do możliwości percepcyjnych dzieci). Poznały (utrwaliły) wygląd i znaczenie symboli narodowych: godła, flagi i hymnu. Następnie dowiedziały się, że symbole narodowe są znakami, które wyróżniają nasz kraj spośród innych i, że śpiewając hymn, w pozycji na baczność, okazujemy szacunek Polsce - naszej ojczyźnie.
Spotkania z książką zorganizowała Jolanta Rucińska.
Dobry humor mamy gdy się uśmiechamy!
W naszym przedszkolu drugi dzień października rozpoczął się wesoło i radośnie. Każdy przedszkolak otrzymał wesołą buźkę, która jest symbolem Światowego Dnia Uśmiechu. Na dzieci czekało w tym dniu wiele zabaw, do których „biletem wstępu” był uśmiech – zabawy muzyczne, plastyczne, z balonikami i konkursy.
30 września w każdej grupie wiekowej obchodzony był Dzień Chłopaka. Dziewczynki złożyły swoim kolegom najlepsze życzenia i wręczyły upominki ufundowane przez rodziców. Cały dzień upłynął wszystkim na tańcach, śpiewie, zabawach przy muzyce. Nie zabrakło też zabaw zręcznościowych i laurek - niespodzianek od koleżanek.
W tym tygodniu, w dniach 22.09 - 25.09. 2020 w naszym przedszkolu zagościła pani Jesień, która w ramach projektu "Lubimy czytać" czytała przedszkolakom jesienne opowiadania. Dzieci trzy i czteroletnie słuchały wybranych utworów z książeczki "Opowiadania o jeżyku" Elżbiety Tokarskiej i Jolanty Kopały, natomiast pięcio i sześciolatki "Przygody zajączka Kicusia" - "Jesienna przygoda" i "Grzybobranie" Beaty Szurowskiej.
Spotkania z książką organizowała Anna Ćwiklińska.
W roku szkolnym 2019/2020 po raz trzeci Przedszkole Miejskie przystąpiło do realizacji Ogólnopolskiego Programu Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Za działanie w akcji XXV, która przebiegała pod hasłem ,,Podróż do EKO - krainy” nowomiejskie przedszkole otrzymało Certyfikat Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Celem nadrzędnym programu jest propagowanie zdrowego trybu życia w aspekcie zdrowego żywienia, postawy proekologicznej i aktywności fizycznej. Dzieci z grupy ,,Motylki” w trakcie podróży poznały pojęcie recyklingu, dowiedziały się też jakie są źródła energii i sposoby jej pozyskiwania. Podczas zajęć realizowano tematykę zdrowej i ekologicznej żywności. W realizacji programu wsparciem były pomoce dydaktyczne m.in.: kolorowanki, ilustracje, infografiki oraz bajki ze znanymi dzieciom bohaterami – Raptusiem, Wieprzusiem i Ociupinką. Tematyka poświęcona zdrowej, ekologicznej żywności bardzo zaciekawiła dzieci. Zdobywanie nowej, ciekawej wiedzy przeplatane były zabawami ruchowymi. Koordynatorką była Katarzyna Haponiuk – Kułakowska.
18 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci. Już od samego rana w każdej grupie panowała wesoła atmosfera. Wszystkie panie złożyły przedszkolakom najlepsze życzenia z okazji ich święta. Przygotowały także różne atrakcje, m.in. konkursy, zabawy sportowe, zabawy integracyjne. Dzieci rysowały swoje marzenia. Nie zabrakło zabaw z balonami własnoręcznie ozdobionymi. Zwieńczeniem tego dnia były wesołe zabawy przy muzyce w ogrodzie przedszkolnym. Na pamiątkę otrzymały odznakę super przedszkolaka. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu pozytywnych wrażeń. Pamiętajmy, że „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.” /J. Korczak/
15 września w grupie ,,Motylków” obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego święta jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia oraz działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Podczas zajęcia dzieci poznały historię Vashti . Jest to opowieść o dziewczynce, która dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talent. Tego dnia wspólnie z dziećmi ułożyliśmy własną historię małej Kropki, a potem z kolorowych farb malowaliśmy fantazyjne obrazy. Bawiliśmy się też przy piosence o kropce, malowaliśmy w kropki łąkę oraz bawiliśmy się w grę Twister. Cały dzień toczył się wokół kropki, było kolorowo i wesoło.
W pierwszym tygodniu września nauczycielki poszczególnych grup przeprowadziły pogadanki poruszające tematykę bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu, ale także w drodze do i z przedszkola. Zapoznały przedszkolaków z zasadami ruchu drogowego, zasadami poruszania się pieszych po ulicy i działaniem sygnalizacji świetlnej. Dzieci dowiedziały się, w jakich miejscach i w jaki sposób można bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni.
W dniach 25.08 – 27.08.2020r. odbyły się w przedszkolu zajęcia adaptacyjne dla nowych przedszkolaków (3 i 6 letnich). Dzieci miały szansę poznać nie tylko samo miejsce, ale również swoje panie oraz rówieśników, z którymi będą przebywały . Przez trzy kolejne dni nauczycielki prowadziły zabawy integracyjne, które zbliżyły dzieci do siebie, pozwoliły pokonać lęk i nieśmiałość. Niestety w związku z trwającym zagrożeniem epidemiologicznym COVID-19 rodzice nie mieli okazji do wspólnych zabaw z dzieckiem - musieli pozostać przed budynkiem przedszkola. Mamy nadzieję, że po uczestniczeniu w zajęciach, dzieci we wrześniu będą czuły się bezpieczniej i odważniej stawią czoło, nowej i trudnej dla nich sytuacji .
Cieszymy się bardzo, gdy przysyłacie nam zdjęcia waszych prac, wykorzystamy je jako pamiątkę do naszej przedszkolnej kroniki, żeby przyszłe pokolenia wiedziały, który rocznik jako pierwszy uczestniczył w zdalnym nauczaniu. A gdy już wrócimy do przedszkola razem przeglądniemy kronikę i powspominamy jak to było w „domowym przedszkolu”.