CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM PROMUJEMY ZDROWY STYL ŻYCIA AKADEMIA AQUAFRESH LUBIMY CZYTAĆ PROGRAMY, AKCJE OGÓLNOPOLSKIE I INNOWACJE PEDAGOGICZNE

REALIZOWANE PROJEKTY

PROGRAMY, AKCJE OGÓLNOPOLSKIE I INNOWACJE PEDAGOGICZNE

Innowacja pedagogiczna była realizowana w roku szkolnym 2020/2021 (od 21.10.2020r. do 16.06.2021r.). Zajęcia odbywały się jeden raz w tygodniu dla dzieci z grupy II ,,Motylki” o szczególnych uzdolnieniach plastycznych.  Na dodatkowe zajęcia uczęszczało 8 dzieci. Ogółem było 25 zajęć w ramach kółka plastycznego. Większość zadań z harmonogramu innowacji pedagogicznej udało się zrealizować, a tylko niewiele zajęć nie odbyło się ze względu na pandemię Covid – 19. Zakładane cele innowacji zostały osiągnięte.

Cele główne:

Ø  Kształtowanie  umiejętności twórczych  i rozwijanie  uzdolnień plastycznych dzieci

Ø  Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie

Cele szczegółowe: dziecko:

Ø  jest twórcze, kreatywne, chętnie podejmuje działania, pomysłowością wyraża siebie,

Ø  wyraża swoje przeżycia i pomysły za pomocą różnych środków wyrazu,

Ø  posługuje się różnymi technikami plastycznymi

Ø  jego prace są ciekawe i oryginalne

Ø  wykorzystuje  wiele kolorów i tworzy różne kształty

Ø  prawidłowo posługuje się przyborami plastycznymi

Ø   tworzy prace łącząc techniki plastyczne i różnorodne materiały (nieużytki, materiały przyrodnicze)

Ø  umiejętnie planuje pracę

Ø  pracuje z ochotą i radością oraz dużym zaangażowaniem,

Ø  ogląda, dostrzega i analizuje różne zjawiska, odtwarza je w pracach plastycznych

Zróżnicowanie metod i form uatrakcyjniło zajęcia i zmotywowało dzieci do aktywnego udziału. W związku z tym chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w konkursach plastycznych, czego efektem były nagrody i wyróżnienia. Konkursy plastyczne, w których dzieci brały udział tj.: ,,Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”, ,,Sport to zdrowie”, ,,Moja rodzina żyje zdrowo” oraz ,,Pomaluj mój świat na niebiesko”( konkurs organizowany przez Centrum Rozwoju i Edukacji).

Na podstawie przeprowadzonej ewaluacji i wykorzystanych narzędzi (obserwacje, wywiad z dziećmi, ankiety kierowane do rodziców dzieci uczęszczających na dodatkowe zajęcia, wytwory dzieci, aktywność, frekwencja ( z całego roku wynosi 91%) można wnioskować, że założenia i cele innowacji zostały zrealizowane.

Dzieci z ochotą i radością uczęszczały na zajęcia kółka plastycznego, z dużym zaangażowaniem ,,bawiły się” i tworzyły ciekawe prace. Podczas zajęć panowała zawsze serdeczna atmosfera, co miało wpływ na integrację rówieśniczą i dobrą współpracę w grupie. Uczestniczki innowacji wyrażały swoje emocje i przeżycia w sposób twórczy. Dzieci stosowały różne techniki plastyczne np.: malowanie farbami plakatowymi, farbami akrylowymi, na płótnie, farbami na śliskiej powierzchni, rysowanie kredkami, rysowanie ołówkiem, collage, technika wykorzystania surowców wtórnych, wycinanka, stemplowanie itp.

Mocne strony innowacji:

Ø  Różnorodne metody pracy z dziećmi

Ø  Duże zaangażowanie dzieci podczas tworzenia prac plastycznych

Ø  Uwrażliwienie na piękno otaczającego świata

Ø  Integrowanie grupy

Ø  Uatrakcyjnienie pobytu dziecka w przedszkolu

Ø  Frekwencja uczestnictwa dzieci na zajęciach 91%

Ø  Ankietowani rodzice potwierdzili w 100%, że ich dziecko chętnie uczęszczało na dodatkowe zajęcia.

Ø  Rodzice w 100% ocenili prowadzenie zajęć na bardzo dobry.

Ø  Rodzice potwierdzili w 100%, że dziecko chętnie wykonuje prace plastyczne w domu.

Ø  Wszyscy ankietowani rodzice potwierdzili, że udział dziecka w dodatkowych zajęciach wpływa korzystnie na jego rozwój.

Ø  Rodzice sugerują potrzebę wzbogacenia bazy tj. w różnorodne materiały do pracy z dziećmi.

Słabe strony innowacji:

Ø  Niewystarczające środki finansowe na wzbogacenie bazy

Ø  Potrzeba pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie do prowadzenia zajęć plastycznych

WNIOSKI:

Ø  Wzmożenie działań w celu zwiększenia kreatywności i myślenia twórczego.

Ø  Kontynuacja innowacji pedagogicznej pn. ,,Kreatywne zabawy plastyczne” w nowym roku szkolnym 2021/2022.

Ø  Urozmaicenie zajęć innymi technikami plastycznymi.

Ø  Wzbogacenie bazy o różnorodne materiały do pracy z dziećmi.

Ø  Organizacja wyjść na wystawy prac plastycznych między innymi do Miejskiej Biblioteki.

Na podsumowanie i zakończenie innowacji pedagogicznej pn. ,,Kreatywne zabawy plastyczne”   - twórczość dzieci została wyeksponowana na wystawie, którą chętnie oglądały przedszkolaki ze swoimi paniami z poszczególnych grup. Na uwagę zasługuje fakt, że swą obecnością na wystawie też zaszczycili nas dyrektor – pan Jerzy Resicki i wicedyrektor – pani Katarzyna Zapałowska, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. Wydarzenie to ucieszyło uczestników kółka plastycznego.

Opracowała: Katarzyna Haponiuk - Kułakowska